Монтиране на интериорни врати. Професионален или домашен майстор?
Ако обитавате къща, строена в годините преди 1989 г., раздялата с миналото е бавен, мъчителен и скъп процес. Но и неизбежен, ако желаете да плащате значително по-ниски сметки за отопление, да живеете в комфортни и здравословни условия, домът да ви радва окото и осигурява желания уют, да не се налага всяка есен да подменяте поредната порция разпадащи се керемиди. Първата вълна от т.нар. саниране обхвана пълната подмяна на негодните от уплътняваща, топлотехническа и звукоизолираща гледна точка прозорци със съвременна добре уплътнена дограма с двуслойни и трислойни стъклопакети. Тя протече и протича в повечето случаи едновременно с обличането с външна топлоизолация на разточителните по отношение на топлинните загуби фасадни стени. Неизбежна бе и смяната на саморазпадащите се покривни керемиди със съвременни, а с това и цялостното доскоро непознато решение на покривната хидро-, топло- и пароизолация. Метлата на подмяната, естествено, не подмина водопроводната и канализационна инсталации. Ръждясалите и полузапушени стоманени тръби, от които протичаше умерено ръждива вода, заминаха за скраб, а тяхното място бе заето от полипропиленовите тръби. Същото се случи с някогашните листови и килимени подови покрития, както и с подовите и стенни облицовки с плочи. Списъкът може да бъде още продължен.
Какво остана последно за подмяна?
Най-често интериорните врати. Първо, защото подмяната им не е продиктувана от спешна необходимост и може да изчака реда си. Второ – подмяната на врати в обитавани помещения е същинска беля. Старите каси от масивна дървесина по правило са приковавани с дълги пирони към гипсирани в тухления зид дървени клепета. Тяхното демонтиране почти винаги води до разкъртване на и без това не особено здравия зид с дебелина 1/2 единична тухла. Падането на парчета от мазилката е в кърпа вързано. В сметката би могло да се добави и измазване плюс нова шпакловка на повредените места, както и подмяна на декоративното покритие – било тапети или боя.
Смяната на вътрешните врати в обитавано жилище е типична илюстрация на зложелателното пожелание „да ти влезе майстор в къщи“. За разлика от описаните мащабни ремонти, и особено тези, които се извършват от външната страна на сградата или в едно затворено помещение, примерно банята, при подмяна на вратите погромът засяга цялото жилище. Натрошеният хоросан и прахолякът проникват навсякъде.
Основната група ремонти дейности, донякъде с изключение на водопроводните, обичайно се възлага на специализирана фирма или бригада. В повечето случаи се върши отвън, без продължително присъствие и работа на външни хора в помещенията. При смяната на вътрешни врати това не е така. Затова, опре ли работата до тях, изкушението човек сам да си свърши работата е особено силно. Не се налага чакане майсторите, понякога и месец, след заплащане на закупените врати, човек може да подбере най-удобното за себе си и останалите обитатели време, внимателно и без много бързане, с минимални повреди на стените и замърсяване, да си свърши мераклийски работата.
Водени от подобни мисли и все още колебаейки се кой от двата пътя да изберем, се заехме с проучване на пазара на интериорни врати.
прочети пълната статия в "Направи Сам"