Приготвяне на разтвори за растителна защита
За постигане на желания предпазен и лечебен ефект при растителната защита, наред с верния избор на качествена пръскачка, решаващо значение има правилното приготвяне на разтвора. При преобладаващата част от препаратите за растителна защита, предназначени за масовия пазар и малките домашни градини, разходната норма е посочена в проценти, показващи съотношението между препарата и количеството на водата, в което той се разтваря. Според вида на препарата – течност, прахообразно или гранулирано сухо вещество, необходимото количество трябва да се пресметне. Решаването на тази елементарна аритметическа задачка често затруднява, а понякога резултатът е грешен.
За улеснение на всеки, комуто се налага да приготвя разтвори за растителна защита или за подхранване на растенията с листен тор, поместваме тази практична таблица. Тя не обхваща всички използвани в практиката съотношения на активното вещество в разтвора, но липсващите стойности лесно може да бъдат определени чрез събиране на взети от таблицата стойности.
За точното измерване на количеството течен препарат е най-подходящо да се използва спринцовка за еднократна употреба (без иглата). За прахообразните материали може да се препоръча евтина електронна везна за домакински цели, чиято покупка се рентира, защото растителната защита е многократно прилагана през годината дейност, и така години наред. В никакъв случай обаче не препоръчваме използване по съвместителство на кухненската везна, защото преобладаващата част от препаратите са силно токсични.
При домашна употреба проблемът с точното измерване се решава също чрез купуване на малограмажни опаковки, чието съдържание се разтваря примерно в 5 или 10 l вода.
Практиката за отмерване на течните препаратите да се използва капачката на шишето (често препоръчвано от продавачите), бракувана чаена или супена лъжица, не осигурява достатъчна точност. Какъвто и метод да бъде избран, не бива се подценява предупредителният надпис „Опасно за здравето” върху опаковката на всеки препарат.
При работа с течни препарати в резервоара на пръскачката първоначално се налива около половината от определеното количество вода, добавя се отмереното количество препарат и след това се налива останалото количество вода. За някои течни препарати се препоръчва първоначално да бъдат разбъркани с вода в отделен съд и след това да се сипят в резервоара на пръскачката. При всички случаи тя трябва да се разклаща енергично и неколкократно за пълното хомогенизиране на работния разтвор.
Прахообразните препарати се разтварят предварително в малко количество вода до образуване на рядка, хомогенна, без бучки, каша. Тя се изсипва на тънка струйка в напълнената с половината вода пръскачка, след това се долива и останалата. Следва енергично разклащане, за да се получи доброто разбъркване и равномерно разпределение на активното вещество в разтвора.
прочети пълната статия в "Направи Сам"