Приложения на блокчетата YTONG във вътрешната архитектура
На англичаните приписват сентенцията „моят дом е моята крепост“. Това обаче едва ли е оригинално откритие на жителите на островната държава, защото всяко живо същество има нужда от собствено жизнено пространство, от кътче поне, където да може да се уедини и отпусне нервната си система, често пъти натегната до скъсване от неизбежните контакти със себеподобни индивиди през деня. Място, където да посреща избрани гости без да се притеснява, че ще му газят с обувки по килима в спалнята.
Ето защо при първа възможност, щом човек успее да се отскубне от панелката и да се върне към нормалното самостоятелно жилище от времето на дедите си, гледа да свие обособен кът, чието обзавеждане се отличава от стаите за ежедневно обитаване. Традиционни елементи в помещението, което предците ни някога, а и сега по селата все още наричат механа, са огнището, миндерите, грубо издяланата маса от масивна дървесина и дървената облицовка на тавана.
Времената се променят, промениха се и възможностите за строителство и вътрешно обзавеждане. Така например вместо откритото огнище, което често пъти опушва дома и колкото затопля, толкова и охлажда помещението, защото за процеса на горене черпи въздух от помещението и енергично го изпомпва през комина, сега безпроблемно може да го замените със съвременна камина, чието стъкло спира изтичането на топъл въздух и същевременно предпазва от неволно прескачане на огъня извън камината.
Навремето направата на камина, която хем да бъде красива, хем да гори добре, без да пуши, бе цяло изкуство. За публикуваната комай за пръв път у нас конструкция на открита камина с метално тяло (НС 9/84) и до днес получаваме писма с молба да предоставим чертежите й. Това не е случайно, защото в онези години именно принципът „Направи си сам“ бе спасението и единствената възможност за измъкване от щампите и равнището на „те-пе-ка“ производството. Камината, естествено, бе побългарен сборен вариант от няколко западни модела, като основното й преимущество бе, че във всяко от споменатите ТПК щяха да ви разкроят и харижат ламарините за две бутилки „Столичная“. Нашата самоправска конструкция се отличава и отстъпва на промишлените образци единствено по две неща: замяната на чугунените елементи с дебела 8 mm стоманена ламарина и липсата на плътно прилягаща остъклена врата. В домашни условия чугунолеенете, естествено, бе невъзможно, а огнеупорни стъкла с размер, по-голям от стъкълцата на готварските печки „Мечта“, средностатистическият българин така и не бе виждал.
Публикуваната в списанието камина многократно бе подобрявана от наши читатели, включително поместихме и вариант с водна риза, която позволява да се захранват с топла вода един-два радиатора в съседни стаи.
Сега очакваме да получим и вариант с вградена фабрична метална рамка и стъкло, така че самоправската конструкция от преди 15 години вече по нищо няма да отстъпва на днешните фабрични образци като многократно ще ги превъзхожда с ниската си цената.
Другият, също самоправски подход, е да се купи готовото метално тяло с всички аксесоари към него, което на практика представлява готова камина. Достатъчно е да се свърже към комина и може да драснете клечката. На пазара се предлага впечатляващо многообразие от вносни и местно производство метални тела за камини с различна големина и форма, със и без водна риза, като средната им цена е около 600-700 лв.
Втората част от задачата е направата на строителната конструкция около камината, което вече повече опира до вкуса и избора на модел от морето проспекти и специализирани списания, отколкото на майсторско умение. Причината за това е, че строителната конструкция има една-единствена задача – да прикрие металното тяло и комина на камината и няма отношение към процеса на самото горене в камерата.
Задачата допълнително се улеснява и от факта, че у нас вече има голямо разнообразие от всевъзможни облицовъчни материали и на немалко места с отворени обятия ви очакват да поръчате каменен плот например, който след броени дни ще получите отрязан и отлично полиран по зададените размери.
прочети пълната статия в "Направи Сам"