Хидро- и топлоизолация на избени помещения
Из архива на списание „Направи сам“ – бр. 5-6/2000 г.
При изграждането на основите и стените на вкопаните в почвата избени помещения, т.е. докато сградата излезе над нивото на почвата, трябва да се вземат специални мерки за сигурната и дълготрайна защита на строителната конструкция срещу неизбежно просмукващата се от почвата влага – капилярна, просмукана дъждовна вода, а в някои случаи основите са подложени и на доста силен хидростатичен натиск от високи и обилни подпочвени води. Всъщност определението „дълготрайна” не е най-точно, защото хидроизолацията трябва да се изпълни така, че да изпълнява ролята си през целия експлоатационен период на сградата. Тук икономии и компромиси не бива да се правят, включително не бива да се разчита на самоуки майстори, защото откопаването на основите за ремонт на хидроизолацията е твърде скъпо и не винаги успешно начинание.
Същевременно, докато преди година бе истински подвиг да се намери някое и друго руло полупригоден, лесно късащ се воалит, сега на пазара се продава всичко необходимо за изпълнение на всякакви изолации на съвременно ниво.
Независимо от това как и от какъв материал са направени стените на избените помещения – бетон, бутобетон или тухли, те трябва да бъдат сигурно защитени с вертикална и хоризонтална хидроизолация. За предпочитане е обаче стените да бъдат излети от стоманобетон, нещо, което е задължително при високо ниво на подпочвените води и силен хидростатичен натиск.

Хидроизолация на стените на избено помещение при не особено високи изисквания към защитата – изолацията е изпълнена чрез битумна шпакловка вместо с мушама
1. Подова плоча на нивото на партера
2. Готов под в избата
3. Ниво на почвата
4. Вертикална хидроизолация
5. Хоризонтална хидроизолация
6. Дренаж
7. Дренажна тръба, положена в легло от чакъл
8. Предпазен слой от ситен чакъл или дренажни плочи
прочети пълната статия в "Направи Сам"